Artykuł sponsorowany

Sery typu włoskiego - kompleksowy przewodnik

Sery typu włoskiego - kompleksowy przewodnik

Sery typu włoskiego goszczą w naszej kuchni od lat. W poniższym artykule przyjrzymy się najbardziej popularnym gatunkom sera oraz ich zastosowaniom - zapewniamy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Mozzarella - król włoskich serów

Mozzarella to jeden z najbardziej znanych i lubianych serów włoskich. Produkowany jest z mleka bawolego lub krowiego, a jego delikatny, lekko słodkawy smak oraz elastyczna konsystencja sprawiają, że doskonale komponuje się z różnymi potrawami. Mozzarella jest nieodłącznym składnikiem pizzy, sałatki caprese czy zapiekanek. Świetnie smakuje również na zimno, np. w kanapkach czy jako przekąska.

Parmezan - aromatyczny dodatek do dań

Parmezan, czyli Parmigiano Reggiano, to twardy ser o intensywnym smaku i charakterystycznym aromacie. Produkowany jest z krowiego mleka i dojrzewa nawet kilka lat. Parmezan jest niezastąpiony jako dodatek do makaronów, risotto czy zup. Można go również ścierać na tarce i dodawać do sałatek czy zapiekanek. Warto pamiętać, że parmezan jest bogaty w białko, wapń i witaminy z grupy B.

Gorgonzola - ser z pleśnią o wyrazistym smaku

Gorgonzola to ser pleśniowy o niebieskim zabarwieniu i wyrazistym smaku. Produkowany jest z krowiego mleka, a jego charakterystyczny aromat zawdzięcza pleśni Penicillium roqueforti. Gorgonzola doskonale komponuje się z owocami, np. gruszkami czy winogronami, a także z orzechami włoskimi czy miodem. Można ją również dodawać do sosów, makaronów czy sałatek.

Ricotta - delikatny ser o uniwersalnym zastosowaniu

Ricotta to miękki ser o kremowej konsystencji i delikatnym smaku. Produkowany jest z serwatki pozostałej po produkcji innych serów, co sprawia, że jest lekkostrawny i niskokaloryczny. Ricotta doskonale sprawdza się jako dodatek do deserów, np. w kanapkach z owocami czy w słodkich naleśnikach. Można ją również używać jako farsz do ravioli czy lasagne.

Taleggio - ser o łagodnym smaku i kremowej konsystencji

Taleggio to miękki ser o łagodnym smaku i kremowej konsystencji. Produkowany jest z krowiego mleka i dojrzewa około 40 dni. Taleggio tak samo jak inne sery typu włoskiego świetnie sprawdza się jako dodatek do kanapek, sałatek czy makaronów. Można go również podgrzewać i podawać z pieczywem czy warzywami.

Pecorino - ser z mleka owczego o pikantnym smaku

Pecorino to twardy ser produkowany z mleka owczego, który charakteryzuje się pikantnym smakiem i intensywnym aromatem. W zależności od czasu dojrzewania może być łagodniejszy lub bardziej wyrazisty. Pecorino doskonale sprawdza się jako dodatek do makaronów, sałatek czy risotto. Można go również podawać na zimno, np. w przekąskach czy kanapkach.

Provolone - ser o różnorodnych smakach i konsystencjach

Provolone to ser produkowany z krowiego mleka, którego smak i konsystencja zależą od czasu dojrzewania. Młody provolone ma delikatny smak i miękką konsystencję, natomiast dojrzały jest bardziej intensywny i twardy. Provolone doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, kanapek czy zapiekanek. Można go również podawać na zimno, np. jako przekąskę.