Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie kanałowe?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to procedura stomatologiczna, która może uratować ząb przed ekstrakcją. Polega na usunięciu martwej lub zainfekowanej miazgi zęba, oczyszczeniu kanałów korzeniowych i wypełnieniu ich specjalnym materiałem. W Łodzi znajduje się wiele gabinetów stomatologicznych, które oferują tego rodzaju usługi.

Przeczytaj również: Lepiej wybrać licówki czy bonding?

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe w Łodzi rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego, aby zapewnić pacjentowi komfort podczas zabiegu. Następnie stomatolog wykonuje otwór w koronie zęba, przez który uzyskuje dostęp do miazgi. Usunięcie miazgi jest konieczne, gdyż jej zainfekowanie może prowadzić do powstawania ropni, bólu oraz ostatecznie do utraty zęba. Po usunięciu miazgi, stomatolog dokładnie oczyszcza kanały korzeniowe za pomocą specjalnych narzędzi oraz płucze je roztworem dezynfekującym.

Przeczytaj również: W jakiej sytuacji warto zdecydować się na implant zęba?

Oczyszczanie i dezynfekcja kanałów korzeniowych

Oczyszczanie kanałów korzeniowych jest kluczowym etapem leczenia kanałowego. Stomatolog musi usunąć wszelkie bakterie oraz resztki martwej tkanki, aby uniknąć powtórnej infekcji zęba. W tym celu używa się cienkich narzędzi zwanych pilnikami endodontycznymi, które pozwalają na precyzyjne opracowanie kanałów. Po oczyszczeniu kanałów, stomatolog płucze je roztworem dezynfekującym, takim jak podchloryn sodu, który eliminuje bakterie i zapobiega powstawaniu stanu zapalnego.

Wypełnienie kanałów korzeniowych

Po oczyszczeniu i dezynfekcji kanałów korzeniowych, stomatolog wypełnia je specjalnym materiałem - gutaperką. Gutaperka jest elastycznym materiałem, który doskonale dostosowuje się do kształtu kanału, zapewniając szczelne wypełnienie i izolację przestrzeni przed ponownym zakażeniem. Wypełnienie kanałów gutaperką może być wykonane na kilka sposobów, jednak najczęściej stosowaną metodą jest tzw. metoda termiczna, która polega na podgrzewaniu gutaperki w celu jej lepszego rozprowadzenia w kanałach. Po wypełnieniu kanałów korzeniowych, stomatolog odbudowuje ząb za pomocą wypełnienia stałego lub korony protetycznej.

Objawy wymagające leczenia kanałowego

Najważniejszym wyznacznikiem konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego są objawy bólowe oraz zmiany w strukturze zęba. Ból może być ostry, pulsujący lub tępy, a także nasilać się podczas jedzenia, picia napojów gorących lub zimnych albo przy naciskaniu na ząb. Często ból jest tak silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i zakłóca sen. Zmiany w strukturze zęba obejmują przebarwienia (szarość lub ciemnienie), pęknięcia, złamania oraz wyraźne ubytki w szkliwie.  

Leczenie kanałowe jest skomplikowanym zabiegiem stomatologicznym, jednak gdy jest przeprowadzone prawidłowo, daje dużą szansę na uratowanie zęba przed ekstrakcją. Warto więc skorzystać z usług doświadczonego stomatologa, który będzie w stanie przeprowadzić leczenie kanałowe z zachowaniem najwyższych standardów. W Łodzi znajdziemy wiele gabinetów stomatologicznych oferujących tego rodzaju usługi, warto więc poszukać opinii oraz rekomendacji innych pacjentów, aby wybrać najlepsze miejsce dla siebie.