Artykuł sponsorowany

Lepiej wybrać licówki czy bonding?

Lepiej wybrać licówki czy bonding?

W dzisiejszych czasach piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki, ale także ważny element pewności siebie i komfortu życia. Wiele osób zastanawia się, jak poprawić wygląd swoich zębów, aby cieszyć się nienagannym uśmiechem. Na rynku dostępne są różne metody poprawy estetyki zębów, a wśród nich licówki i bonding. Który z tych zabiegów warto wybrać? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj również: Na czym polega leczenie kanałowe?

Licówki stomatologiczne - co to jest i dla kogo są przeznaczone?

Licówki to cienkie płatki wykonane z materiałów takich jak porcelana czy kompozyt, które są trwale łączone z powierzchnią zębów. Ich głównym celem jest poprawa estetyki uśmiechu poprzez zamaskowanie niedoskonałości, takich jak przebarwienia, niewielkie ubytki czy krzywe zęby. Licówki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i trwale poprawić wygląd swojego uśmiechu.

Przeczytaj również: W jakiej sytuacji warto zdecydować się na implant zęba?

Jedną z głównych zalet licówek w Łasku jest ich wysoka estetyka oraz naturalny wygląd. Dzięki zastosowaniu materiałów o właściwościach zbliżonych do naturalnych zębów, licówki są praktycznie niewidoczne na tle pozostałych zębów. Ponadto porcelanowe licówki są odporne na przebarwienia, co pozwala cieszyć się białym uśmiechem przez długie lata. Licówki są również trwałe i wytrzymałe, a ich żywotność może wynosić nawet 10 lat lub dłużej.

Wśród wad licówek można wymienić konieczność ingerencji w strukturę zęba - przed nałożeniem licówki, ząb musi być oszlifowany, co może prowadzić do osłabienia jego struktury. Ponadto zabieg nakładania licówek jest nieodwracalny - raz założone licówki nie można usunąć bez uszkodzenia zęba. Koszt licówek jest również stosunkowo wysoki, zwłaszcza jeśli chodzi o licówki porcelanowe.

Bonding stomatologiczny - co to jest i dla kogo jest przeznaczony?

Bonding to technika polegająca na nałożeniu na powierzchnię zęba specjalnej żywicy kompozytowej, która następnie jest utwardzana za pomocą światła. Bonding może być stosowany do zamaskowania różnych niedoskonałości, takich jak przebarwienia, niewielkie ubytki czy diastemy. Jest to metoda mniej inwazyjna niż licówki, ponieważ nie wymaga ingerencji w strukturę zęba.

Bonding ma wiele zalet, wśród których warto wymienić przede wszystkim brak konieczności ingerencji w strukturę zęba oraz szybkość i prostotę zabiegu. Bonding jest również tańszy niż licówki, co sprawia, że jest dostępny dla szerszego grona pacjentów. Efekty bondingu są natychmiastowe, co pozwala cieszyć się poprawą estetyki uśmiechu już po jednej wizycie u stomatologa.

Wśród wad bondingu można wymienić mniejszą trwałość w porównaniu z licówkami. Efekty bondingu mogą utrzymywać się od 3 do 5 lat. Ponadto materiały używane do bondingu są mniej odporne na przebarwienia niż porcelanowe licówki, co może prowadzić do konieczności częstszej wymiany kompozytu.

Podsumowując, zarówno licówki, jak i bonding mają swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz stanu jego uzębienia. Warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie, mając na uwadze zarówno estetykę, jak i zdrowie zębów.