Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczne jest chirurgiczne usuwanie zęba?

Kiedy konieczne jest chirurgiczne usuwanie zęba?

Chirurgiczne usuwanie zębów to zabieg, który może wydawać się przerażający dla wielu pacjentów. Jednak nie zawsze jest możliwe uniknięcie tego rodzaju interwencji. W niektórych przypadkach, gdy próchnica, uraz czy inne problemy zdrowotne doprowadzają do znacznego uszkodzenia zęba, jedynym rozwiązaniem może być jego usunięcie. Warto jednak pamiętać, że współczesna stomatologia oferuje wiele metod leczenia zachowawczego, które mogą pomóc w ocaleniu zęba przed ekstrakcją. W niniejszym artykule omówimy sytuacje, w których konieczne jest chirurgiczne usuwanie zęba oraz jak można temu zapobiec.

Jakie są najczęstsze przyczyny chirurgicznego usuwania zębów?

Chirurgiczne usuwanie zębów w Łodzi oraz w innych miastach Polski może być konieczne z różnych przyczyn. Najczęściej wykonuje się takie zabiegi ze względu na zaawansowaną próchnicę, która prowadzi do martwicy miazgi i zapalenia okołowierzchołkowego. Inną przyczyną może być złamanie korony lub korzenia zęba, które uniemożliwia odbudowę protetyczną. W niektórych przypadkach konieczność usunięcia zęba wynika z jego złego ustawienia w łuku zębowym, co prowadzi do powstawania zgryzu otwartego lub krzyżowego. Ponadto, chirurgiczne usuwanie zębów może być wymagane w przypadku zębów mądrości, które nie mają wystarczającej przestrzeni do wyrośnięcia i powodują ból oraz infekcje.

Zabiegi chirurgicznego usuwania zębów różnią się w zależności od przyczyny ekstrakcji oraz stanu zęba i jego położenia. W przypadku zębów mądrości, które często są umiejscowione pod dziąsłem lub kością szczęki, konieczne może być wykonanie nacięcia w dziąśle i usunięcie części kości, aby uzyskać dostęp do zęba. W innych przypadkach, gdy korzeń zęba jest silnie zakrzywiony lub zakotwiczony w kości, może być konieczne jego podzielenie na mniejsze fragmenty przed usunięciem. Zabieg chirurgicznego usuwania zębów w Łodzi może być również bardziej skomplikowany u pacjentów z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak cukrzyca czy osteoporoza.

Czy istnieją alternatywy dla chirurgicznego usuwania zębów?

W przypadku próchnicy czy złamań zębów, często można uniknąć ekstrakcji poprzez leczenie endodontyczne, które polega na usunięciu miazgi zęba i wypełnieniu kanałów korzeniowych. Następnie ząb może być odbudowany za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. W przypadku nieprawidłowego ustawienia zębów, możliwe jest również leczenie ortodontyczne, które może pomóc w skorygowaniu zgryzu i uniknięciu konieczności usunięcia zęba.

Chociaż zabieg chirurgicznego usuwania zębów jest powszechnie stosowany i uważany za bezpieczny, może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Należy do nich infekcja miejsca ekstrakcji, krwawienie, uszkodzenie nerwów twarzy oraz sąsiednich zębów czy tkanek. W rzadkich przypadkach może dojść do wystąpienia suchego alweolu, czyli stanu zapalnego kości wyrostka zębodołowego po usunięciu zęba. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza po zabiegu oraz stosowanie przepisanych leków.