Artykuł sponsorowany

Jakie zabiegi stomatologiczne warto wykonywać profilaktycznie raz do roku?

Jakie zabiegi stomatologiczne warto wykonywać profilaktycznie raz do roku?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dbać o swoje zęby, aby zachować je w zdrowiu na długie lata? Warto pamiętać, że profilaktyka jest kluczowa w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Regularne wizyty u dentysty oraz wykonywanie niezbędnych zabiegów stomatologicznych pomagają uniknąć poważniejszych problemów z zębami i dziąsłami. W tym artykule przedstawimy zabiegi stomatologiczne, które warto wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz do roku. Oto one.

Kontrola stomatologiczna

Regularne kontrole stomatologiczne to podstawa profilaktyki. Podczas takiej wizyty lekarz ocenia stan zębów, dziąseł oraz tkanek jamy ustnej. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych problemów i podjęcie odpowiednich działań leczniczych. Kontrola stomatologiczna pozwala również na monitorowanie postępów leczenia oraz ewentualne modyfikacje planu terapeutycznego.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to twarde osady, które powstają na powierzchni zębów na skutek mineralizacji płytki nazębnej. Jego obecność może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł oraz próchnicy, której konsekwencją mogą być nawet ubytki zębowe. Dlatego ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego przez stomatologa. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak ultradźwiękowy skaler czy ręczne kirety.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie to zabieg wykonywany w ramach stomatologii zachowawczej i mający na celu usunięcie przebarwień oraz osadów z powierzchni zębów. Wykonywany jest za pomocą specjalistycznego urządzenia, które emituje strumień wody, powietrza i drobnych cząstek ściernej substancji. Piaskowanie zębów pozwala na przywrócenie naturalnego koloru zębów oraz poprawienie ich estetyki. Warto wykonywać ten zabieg profilaktycznie raz do roku, szczególnie jeśli pijemy dużo kawy, herbaty czy palimy papierosy.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja to zabieg mający na celu wzmocnienie szkliwa zębowego poprzez aplikację preparatów zawierających fluor. Fluor wzmacnia szkliwo, czyniąc je bardziej odpornym na działanie bakterii oraz kwasów powstających w jamie ustnej. Fluoryzacja zębów może być wykonywana w formie lakierowania, żelu lub pianki. Zabieg ten jest szczególnie polecany dla dzieci, ale także warto go wykonywać u dorosłych, którzy są narażeni na rozwój próchnicy.

Wypełnianie ubytków

Chociaż wypełnianie ubytków nie jest zabiegiem profilaktycznym, warto regularnie sprawdzać stan swoich zębów pod względem ewentualnej potrzeby zastosowania wypełnień powstających ubytków próchnicowych. W przypadku uszkodzenia lub złego przylegania wypełnienia do zęba, może dochodzić do powstawania próchnicy pod wypełnieniem. Dlatego ważne jest, aby stomatolog ocenił stan wypełnień podczas kontroli stomatologicznej i ewentualnie wymienił je na nowe.

Podsumowując, warto pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa oraz wykonywaniu profilaktycznych zabiegów takich jak kontrola stomatologiczna, usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów czy fluoryzacja. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez wiele lat.