Artykuł sponsorowany

Jak wygląda przygotowanie do gastroskopii?

Jak wygląda przygotowanie do gastroskopii?

Gastroskopia to badanie, które może wywołać niepokój i obawy u wielu pacjentów. Nic dziwnego - dla wielu osób sama myśl o wprowadzeniu cienkiej rurki z kamerą przez gardło do żołądka jest nieco przerażająca. Jednakże, odpowiednie przygotowanie do tego badania może znacznie zmniejszyć stres i uczynić cały proces mniej uciążliwym. W poniższym artykule omówimy, na czym polega gastroskopia, kiedy jest wykonywana oraz jak należy się przygotować do tego badania.

Na czym polega gastroskopia i kiedy jest wykonywana?

Gastroskopia to endoskopowe badanie górnych odcinków przewodu pokarmowego, które pozwala na dokładne zbadanie błony śluzowej przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Podczas badania lekarz wprowadza przez jamę ustną specjalistyczne urządzenie - gastroskop, którym przemieszcza się w dół przełyku aż do żołądka. Dzięki miniaturowej kamerze umieszczonej na końcu gastroskopu, lekarz może ocenić stan błony śluzowej, a także wykryć ewentualne zmiany chorobowe, takie jak wrzody, polipy czy nowotwory.

Gastroskopia jest wykonywana w przypadku podejrzenia chorób układu pokarmowego, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody trawienne, choroba wrzodowa czy nowotwory. Badanie może być również zlecone w celu oceny skuteczności leczenia, kontroli stanu pacjenta po zabiegach chirurgicznych czy wykrywania przyczyn dolegliwości takich jak ból brzucha, nudności, wymioty, zgaga czy utrata masy ciała.

Jak należy się przygotować do tego badania?

Aby gastroskopia przebiegła sprawnie i bez komplikacji, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Oto kilka kluczowych kroków, które należy wykonać przed wizytą u lekarza.

Przede wszystkim konieczne jest zachowanie okresu głodowego przez co najmniej 6 godzin przed badaniem. Należy unikać spożywania pokarmów stałych oraz płynów, w tym wody. W przypadku osób chorujących na cukrzycę czy inne schorzenia wymagające regularnego przyjmowania leków, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia indywidualnych zaleceń dotyczących diety i przyjmowania medykamentów. Ważne jest również poinformowanie lekarza o wszelkich używanych lekach oraz ewentualnych uczuleniach na środki znieczulające lub kontrastowe. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić tymczasowe odstawienie niektórych leków, na przykład tych wpływających na krzepliwość krwi.

Przed badaniem warto również zadbać o higienę jamy ustnej, myjąc zęby i płucząc gardło. W dniu badania należy ubrać się wygodnie, najlepiej w luźne ubrania, które ułatwią swobodne oddychanie podczas gastroskopii. Warto pamiętać, że podczas gastroskopii w Legnicy pacjent może być poddany środkom uspokajającym lub znieczulającym, dlatego też po gastroskopii nie zaleca się samodzielnego prowadzenia pojazdów ani podejmowania ważnych decyzji.

Odpowiednie przygotowanie do gastroskopii jest kluczowe dla uzyskania rzetelnych wyników badania oraz minimalizacji ewentualnych dolegliwości związanych z jego przeprowadzeniem. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami lekarza i postarać się je w pełni stosować.