Artykuł sponsorowany

Jak działają wilgotnościomierze?

Jak działają wilgotnościomierze?

Wilgotność powietrza ma ogromny wpływ na nasze życie codzienne, wpływając na komfort, zdrowie i wydajność pracy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup wilgotnościomierzy, czyli urządzeń służących do pomiaru wilgotności względnej powietrza. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak działają wilgotnościomierze, jakie są ich rodzaje oraz jak prawidłowo je stosować.

Rodzaje wilgotnościomierzy

Wilgotnościomierze można podzielić na trzy główne rodzaje w zależności od zastosowanej technologii pomiarowej. Pierwszym z nich są wilgotnościomierze mechaniczne, które wykorzystują własności higroskopijne materiałów, takich jak sól czy papier. Przykładem takiego urządzenia jest popularny psychrometr, składający się z dwóch termometrów - jednego suchego i jednego owiniętego wilgotną tkaniną. Drugim rodzajem są wilgotnościomierze elektryczne, które oparte są na zmianach właściwości elektrycznych materiałów pod wpływem wilgotności. Trzecim rodzajem są wilgotnościomierze optyczne, które mierzą ilość światła przechodzącego przez próbkę powietrza lub odbitego od niej.

Zasada działania wilgotnościomierzy

Wilgotnościomierze mechaniczne działają na zasadzie zmiany długości, kształtu czy objętości materiału higroskopijnego pod wpływem wilgotności. W przypadku psychrometru różnica temperatur między suchym a mokrym termometrem pozwala na odczytanie wilgotności względnej powietrza z odpowiedniej tabeli. Wilgotnościomierze elektryczne natomiast wykorzystują zmiany oporu elektrycznego lub pojemności kondensatora w obecności wilgoci. Przykładem takiego urządzenia jest wilgotnościomierz oparty na czujniku pojemnościowym, który składa się z dwóch elektrod i dielektryka, którego właściwości zmieniają się wraz z wilgotnością powietrza. W przypadku wilgotnościomierzy optycznych kluczowe jest pomiar intensywności światła przechodzącego przez próbkę powietrza lub odbitego od niej, co pozwala na określenie zawartości pary wodnej w powietrzu.

Jak prawidłowo stosować wilgotnościomierze?

Aby uzyskać wiarygodne wyniki pomiarów, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, należy unikać wystawiania urządzenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych czy źródeł ciepła, które mogą wpłynąć na wyniki pomiarów. Po drugie, wilgotnościomierz powinien być umieszczony w odpowiedniej odległości od ścian, mebli czy innych przedmiotów, które mogą wpływać na przepływ powietrza. Po trzecie, warto regularnie sprawdzać i kalibrować urządzenie, aby utrzymać jego dokładność pomiarową.

Czy warto zainwestować w wilgotnościomierz?

Zakup wilgotnościomierza może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą kontrolować poziom wilgotności w swoim domu czy miejscu pracy. Dobrej jakości urządzenie pozwala na monitorowanie wilgotności względnej powietrza, co może pomóc w utrzymaniu odpowiednich warunków dla zdrowia i komfortu mieszkańców oraz optymalizacji kosztów ogrzewania czy klimatyzacji. Ponadto np. GANN wilgotnościomierz karbidowy CN może być przydatny dla osób zajmujących się uprawą roślin czy przechowywaniem wrażliwych materiałów, dla których odpowiednia wilgotność powietrza jest kluczowa.