Artykuł sponsorowany

Czyszczenie i konserwacja blatów granitowych — praktyczne porady

Czyszczenie i konserwacja blatów granitowych — praktyczne porady

Blaty granitowe są popularnym wyborem w polskich kuchniach ze względu na swoją trwałość, odporność na wysokie temperatury oraz elegancki wygląd. Jednak aby utrzymać ich piękno i funkcjonalność przez długie lata, niezbędne jest właściwe czyszczenie i konserwacja. W tym artykule przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą Ci zadbać o swój blat granitowy.

Przeczytaj również: Czy blaty granitowe sprawdzą się również w kuchni?

Czyszczenie na co dzień

Codzienne czyszczenie blatów granitowych jest kluczowe, aby uniknąć osadzania się brudu i plam. Najlepiej używać miękkiej ściereczki lub gąbki oraz ciepłej wody z delikatnym detergentem, takim jak płyn do mycia naczyń. Unikaj stosowania środków ściernych czy agresywnych chemikaliów, które mogą uszkodzić powierzchnię kamienia. Po umyciu blatów należy je dokładnie wytrzeć do sucha, aby zapobiec powstawaniu smug czy zacieków.

Usuwanie trudnych plam

Mimo codziennego czyszczenia czasami na blatach granitowych mogą pojawić się trudniejsze do usunięcia plamy. W przypadku plam z tłuszczu lub oleju warto spróbować posypać je mąką, która wchłonie nadmiar substancji, a następnie zetrzeć ją ściereczką. Jeśli to nie pomoże, można użyć specjalnych środków do czyszczenia kamienia, dostępnych w sklepach budowlanych. Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzić, czy dany produkt jest odpowiedni dla granitu.

Zabezpieczanie powierzchni

Aby chronić blat granitowy w Krapkowicach, Krakowie i innych miastach przed plamami i uszkodzeniami mechanicznymi, warto zainwestować w impregnat do kamienia. Impregnaty tworzą na powierzchni granitu cienką warstwę ochronną, która utrudnia wnikanie brudu i wilgoci w strukturę kamienia. Przed nałożeniem impregnatu upewnij się, że powierzchnia blatu jest czysta i sucha. Zaleca się stosowanie impregnatów co 2–3 lata, jednak częstotliwość ta może być różna w zależności od intensywności użytkowania blatu i rodzaju impregnatu.

Ochrona przed wysokimi temperaturami

Granit jest odporny na wysokie temperatury, jednak długotrwałe wystawienie go na działanie gorących naczyń może spowodować pęknięcia czy przebarwienia. Dlatego warto zawsze korzystać z podkładek pod gorące garnki czy patelnie. Unikaj także stawiania gorących naczyń bezpośrednio na fugach między płytami granitowymi, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie.

Zachowanie ostrożności przy użyciu ostrych narzędzi

Chociaż granit jest twardym i wytrzymałym materiałem, nie jest odporny na zarysowania czy uderzenia ostrymi narzędziami. Aby uniknąć uszkodzeń powierzchni blatu, zawsze używaj desek do krojenia podczas pracy z nożami czy innymi ostrymi przedmiotami. Jeśli jednak dojdzie do powstania zarysowań czy innych uszkodzeń, warto skonsultować się z fachowcem, który oceni stan blatu i zaproponuje odpowiednie metody naprawy.

Podsumowując, dbanie o blat granitowy nie jest trudne, jeśli stosujemy się do kilku prostych zasad. Codzienne czyszczenie, usuwanie plam, stosowanie impregnatów oraz ochrona przed wysokimi temperaturami i ostrymi narzędziami pozwolą cieszyć się pięknem i funkcjonalnością tego materiału przez długie lata.