Artykuł sponsorowany

Czym są i do czego służą kęsiska stalowe?

Czym są i do czego służą kęsiska stalowe?

Kęsiska stalowe to narzędzie, które zyskuje coraz większą popularność wśród profesjonalistów i amatorów zajmujących się pracami manualnymi. Służą one do cięcia oraz obróbki materiałów takich jak stal, aluminium czy tworzywa sztuczne. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu niezwykle użytecznemu narzędziu, jego rodzajom, zastosowaniom oraz właściwej technice użytkowania. Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje kęsisk stalowych?

Kęsiska stalowe występują w różnych odmianach, które różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją i przeznaczeniem. Wyróżniamy głównie trzy podstawowe typy kęsisk stalowych, a są to kęsiska proste, kęsiska z nożycami oraz kęsiska z zaciskiem. Kęsiska proste to najbardziej uniwersalny typ tego narzędzia. Posiadają one płaskie ostrza, które umożliwiają precyzyjne cięcie materiałów o różnej grubości. Kęsiska te są idealne do pracy z blachą, drutem czy cienkimi rurami.

Kęsiska z nożycami natomiast charakteryzują się ostrzami wyposażonymi w specjalne ząbki, które ułatwiają chwytanie i cięcie materiałów o większej grubości. Dzięki nim możliwe jest cięcie, gięcie oraz skręcanie elementów wykonanych ze stali czy aluminium. Kęsiska z zaciskiem to narzędzie, które poza funkcją cięcia posiada również możliwość zaciskania elementów. Stosowane są one przede wszystkim w pracach związanych z instalacjami elektrycznymi, hydraulicznymi czy pneumatycznymi.

Zastosowanie kęsisk stalowych

Kęsiska stalowe znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w pracach domowych. Są niezbędne w warsztatach samochodowych, stolarskich, ślusarskich czy elektrycznych. Wykorzystywane są również przez hobbystów zajmujących się majsterkowaniem czy modelarstwem.

W przemyśle kęsiska stalowe służą między innymi do cięcia i obróbki blach, rur, profili czy elementów konstrukcyjnych. W warsztatach samochodowych używane są do demontażu i montażu elementów karoserii, układów wydechowych czy hamulcowych. W pracach stolarskich natomiast kęsiska przydają się do cięcia i gięcia drutów, prętów czy listew.

Właściwa technika użytkowania kęsisk stalowych

Aby uzyskać najlepsze efekty podczas pracy z kęsiskami stalowymi, warto poznać kilka podstawowych zasad ich użytkowania. Przede wszystkim należy pamiętać, że kęsiska są narzędziem do cięcia, a nie ściskania materiału. W związku z tym podczas pracy z kęsiskami należy unikać nadmiernego nacisku na ostrza, gdyż może to prowadzić do ich uszkodzenia.

Kolejną ważną zasadą jest odpowiednie trzymanie narzędzia. Kęsiska powinny być trzymane w dłoni tak, aby ich ostrza były skierowane prostopadle do powierzchni cięcia. W ten sposób uzyskamy największą precyzję oraz kontrolę nad procesem cięcia. Podczas pracy z kęsiskami stalowymi warto również pamiętać o właściwym doborze narzędzia do rodzaju materiału oraz grubości elementów, które będziemy ciąć. Stosowanie odpowiednich kęsisk pozwoli uniknąć ich uszkodzenia oraz zapewni lepsze efekty pracy.

Warto również dbać o regularną konserwację narzędzia, gdyż ostre i dobrze działające kęsiska to podstawa sukcesu w każdym warsztacie. Ostrzenie ostrzy oraz smarowanie przegubów pozwoli utrzymać kęsiska w doskonałym stanie przez długi czas.