Artykuł sponsorowany

7 akcesoriów spawalniczych, które zwiększają bezpieczeństwo podczas pracy

7 akcesoriów spawalniczych, które zwiększają bezpieczeństwo podczas pracy

Spawanie jest jednym z kluczowych procesów w wielu gałęziach przemysłu, takich jak budowa maszyn, motoryzacja czy stoczniowa. Choć technologia spawalnicza nieustannie się rozwija, prace spawalnicze wiążą się zawsze z pewnym ryzykiem dla zdrowia i życia pracowników. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej. W tym artykule przedstawimy siedem niezbędnych akcesoriów spawalniczych, które każdy spawacz powinien mieć w swoim wyposażeniu.

Maska spawalnicza

Pierwszym i najważniejszym elementem ochrony spawacza jest maska spawalnicza. Jej zadaniem jest ochrona twarzy, szyi i oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym oraz światłem łuku elektrycznego, które może prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku. Takie współczesne akcesoria spawalnicze z Wrocławia wyposażone są w samościemniające filtry, które automatycznie dostosowują poziom zaciemnienia do natężenia światła.

Rękawice spawalnicze

Rękawice spawalnicze wykonane są z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, takich jak skóra czy kevlar. Chronią one dłonie spawacza przed oparzeniami oraz poparzeniami chemicznymi, a także przed przecięciami i otarciami. Wybierając rękawice, warto zwrócić uwagę na ich grubość i elastyczność - im cieńsze i bardziej elastyczne, tym lepsza precyzja pracy, ale niższy poziom ochrony.

Kurtka spawalnicza

Kurtka spawalnicza to kolejny element ochrony ciała przed działaniem wysokich temperatur oraz iskrami. Wykonana jest z materiałów ognioodpornych, takich jak bawełna czy skóra. Warto zwrócić uwagę na kurtki z dodatkowymi wzmocnieniami na ramionach i łokciach oraz z zamkami błyskawicznymi zabezpieczonymi przed przewodnictwem elektrycznym.

Spodnie spawalnicze

Podobnie jak kurtka, spodnie spawalnicze wykonane są z materiałów odpornych na wysokie temperatury i iskry. Powinny być wygodne, nie krępujące ruchów oraz posiadać odpowiednie wzmocnienia w miejscach narażonych na uszkodzenia. Dodatkowo warto wybrać modele z kieszeniami na narzędzia czy akcesoria spawalnicze.

Buty spawalnicze

Bezpieczeństwo stóp podczas pracy spawacza jest równie ważne, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości buty spawalnicze. Powinny być one wykonane z materiałów ognioodpornych, takich jak skóra czy kevlar, posiadać stalowe noski oraz antypoślizgowe podeszwy. Warto również wybrać modele z zamknięciem na rzepy lub zamek błyskawiczny, które ułatwiają szybkie zakładanie i zdejmowanie.

Okulary ochronne

W przypadku pracy z użyciem szlifierki kątowej czy pilarki tarczowej, oprócz maski spawalniczej warto zaopatrzyć się również w okulary ochronne. Chronią one oczy przed odpryskami metalu oraz pyłem powstałym podczas cięcia czy szlifowania. Warto wybrać modele z poliwęglanowymi soczewkami, które są odporne na zarysowania oraz zapewniają ochronę przed UV.

Ochraniacze na uszy

Hałas generowany przez maszyny spawalnicze może prowadzić do uszkodzeń słuchu, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich ochraniaczy na uszy. Mogą to być zarówno zatyczki do uszu, jak i nauszniki ochronne montowane na kasku. Ważne jest, aby wybrać model zapewniający odpowiedni poziom tłumienia hałasu.